Czasami lokalne patriotyzmy bywają młodzieńczą, aspołeczną postawa bronienia uniwersalnego placu zabaw.
Jednak dzięki tym zakompleksiałym postawą można się czegoś nauczyć i odkryć jak powszechność zjawisk czy dokonujących się przemian społecznych. Od wieków powszechna jest migracja. Człowiek zmieniający miejsce zamieszkania zawsze coś ze sobą zabierał jako pamiątkę, to na szczęście, jako amulet, czy do użytku codziennego. Dzięki zaściankowym i lokalnym politykierom, w Polsce słoik stał się symbolem tej migracji. Jego powszechność i uniwersalność jest codzienną rzeczywistością wielomilionowym przedstawicielom homo sapiens.

SŁOIK, SŁOIKI, SŁOICZKI – są wszechobecne w naszym życiu. Stoją one na sklepowych półkach, kryją się w naszych szafkach, często brzęczą gdy wracamy od dziadków czy rodziców, gdy otwieramy lodówkę. Ostatnio widzieliśmy je także na wykwintnych stołach weselnych, gdzie stanowiły uroczą dekoracje i były wyrazem wdzięczności dla przybyłych gości. Szczelnie zamknięte, skrywają w sobie wiele smaków, ludzkich myśli i pragnień.

Kto był ich pomysłodawcą? Czego używano zanim pojawiły sie i ułatwiły nam życie? Rzadkością dzisiaj są takie pytania. Słoik na przestrzeni wieków zmienił się. Dzisiaj znamy go w podobnym kształcie na całym świecie. Warto jednak poznać jego historię, bogatą światową tradycję ale i jego apetyczną zawartość. W tym celu powstaje Muzeum Słoików Świata, którego inauguracja będzie połączona z równie niezwykłą drugą edycją Festiwalu Słoików Świata, która odbędzie się w dniach 04-06 września 2015 r. w Muzeum Techniki i Przemysłu, Pałac Kultury i Nauki, Pl. Defilad 1, Warszawa.

Na muzealnych półkach będzie można znaleźć przeróżne eksponaty i usłyszeć niezwykle jego historie. Zwiedzający usłyszą o Napoleonie Bonaparte, a ściślej o jego wpływie na rozwój i upowszechnienie słoika. Dziś używanego w każdym zakątku Świata. Poznamy także genezę sławnych weków, błyskawicznie podbiły one serca całego kulinarnego świata, oraz proces myślowy człowieka – odkrywcy pasteryzacji!

Pomysłodawcy Muzeum zapraszają posiadaczy ciekawych i niezwykłych egzemplarzy słoików by przekazali je pod opiekę Muzeum, aby mogły one znaleźć stosowne dla nich miejsce na tej wystawie. Całe wydarzenie ma charakter nie tylko historyczny i edukacyjny. Przy okazji otwarcia muzeum, organizatorzy poruszą kwestie związane z gospodarką i ekonomią, surowcach odnawialnych, potrzebie recyklingu.
Artyści będą mieli okazję, aby dać upust swojej wenie twórczej i możliwość stworzenia czegoś szczególnego przy użyciu słoika. Wszystko to daje nadzieję, że Światowe Muzeum Słoików stanie się instytucją nie tylko patrzącą w przeszłość i opiekującą się historycznymi eksponatami, ale też drogowskazem pokazującym nam możliwości jakie niesie przyszłość oraz miejscem, w którym kwitnie kultura i rozwija się świadomość społeczna.

Podsumowując – ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W TWORZENIU MUZEUM SŁOIKÓW ŚWIATA, poprzez przekazanie własnego eksponatu, oraz przekonania się na własne oczy, jak niezwykłe potrafią być codzienne przedmioty, na które zwykle nie zwracamy uwagi.
Dodatkowych informacji udziela STARSZY KUSTOSZ SŁOIKOWY 22 22 50 111 e-mail eksponaty@muzeumsloikow.org