Słoiki jakie znamy dziś, powstały w drugiej połowie dziewiętnastego wieku.

Jak jednak radzono sobie z przechowywaniem i transportem żywności przedtem? Oto krótka historia poprzedników słoika.

Zanim szkło rozpowszechniło się na tyle, by można było go używać do produkcji przedmiotów codziennego użytku, na całym świecie powszechne było używanie ceramiki. W starożytności do przechowywania żywności i napojów, najczęściej wina, używano amfor. Były to naczynia o bardzo charakterystycznym kształcie wyposażone w łatwo rozpoznawalny uchwyt czy uchwyty.

Później amfory ewoluowały i dały początek glinianym słojom. Były to mniej imponujące, jednak bardziej praktyczne pojemniki, które swoim kształtem dalej przywodziły na myśl amfory.

Bardziej intrygującymi przodkami słoików były kanopy, albo urny kanopskie. Te gliniane lub alabastrowe pojemniki używane były do przechowywania organów władców Egiptu po mumifikacji.

Współczesne słoiki zawdzięczamy dwóm ważnym osobowościom. Pierwszą z nich jest John Landis Mason.

Napoleon ogłosił konkurs z nagrodą dla każdego, kto wymyśli dla armii francuskiej nowy sposób transportu żywności. Pomysłowy wynalazca w odpowiedzi na wezwanie w roku 1858 opatentował słoiki z zakrętką. Wynalazek ten natychmiast zyskał wielką popularność i stał się nieodzownym elementem wszystkich kuchni, oraz pomógł armii Napoleona w zaopatrzeniu. Do dzisiejszego dnia jego pomysł wykorzystywany jest tak przez osoby prywatne do zdrowego i bezpiecznego przechowywania żywności jak i wielkie firmy produkujące nie tylko żywność, ale i kosmetyki, przyprawy i wiele innych.

Drugi znany dzisiaj rodzaj słoika został wymyślony i opatentowany przez Johanna Carla Wecka w 1892 roku.  Zaraz po opublikowaniu patentu metoda ta rozpowszechniła się na cały świat i do dziś jest jednym ze sposobów zdrowego przechowywania żywności.

Najpopularniejsze jednak stały się słoiki z zakrętkami typu Twist. A to dzięki uszczelce wtopionej w pokrywkę i przez swoją wygodę w stosowaniu osiągają największą popularność.

Dodatkowych informacji udzielają:

Cezary Kopczyński, tel. +48 22 297 66 24, e-mail: ck@festiwale.co